DENİM FİKRİM YARIŞMA KURALLARI

Yarışmacı, Türkiye'de bulunan devlet ve vakıf üniversitelerinde veya akademilerinde 2 ya da 4 yıllık Moda, Tekstil, Mimarlık, Grafik ve Endüstriyel Tasarım gibi herhangi bir tasarım bölümünün öğrencisi olmalıdır.

Yarışmacı yarışmaya başvururken www.denimfikrim.com web sitesi üzerinden; toplamda 4 adet tasarım / ürün paftasını ve moodboardunu, seçilen temaya uygun hikayesi ile paylaşmalıdır. Son başvuru tarihinden sonra ön elemeyle belirlenecek 10 yarışmacı, 26-29 Mart 2024 arasında gerçekleşecek denim ve sürdürülebilirlik seminerlerine katılacaktır. Ardından 30 Mart - 26 Mayıs tarihleri arasında toplamda 2 ayrı çalışmayı somut olarak ortaya koymalıdır.

Dikim ve kalıp süreci bu 30 Mart - 26 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecektir. Kumaşlar DNM DENIM iş birliğiyle Colin's tarafından sağlanır, öğrenci isterse kendi temin edeceği atık kumaşları ve atık denimleri de kullanabilir. 10 finaliste, Colin’s tarafından temin edilecek kumaşlar ve materyaller dışında, 10.000 TL’ye kadar malzeme desteği sağlanacaktır. Yarışmacı satın alma yaptığı ürünün faturasını ibraz etmesi koşuluyla bu destekten yararlanabilir. Ayrıca mentorluk desteğini de Colin's sağlar.

Öğrenciler yarışma için hazırladıkları çizim dahil tüm proje dosyası ile birlikte ürettikleri çalışmaların üretilme ve sergilenme hakkını Colin's'e devreder.

Yarışma sonunda düzenlenecek gala etkinliğinde ilk 3 açıklanır ve ödülleri teslim edilir. Ayrıca, 1. seçilen tasarım ticarileştirilerek üretilip satışından elde edilen gelir, Colin's'in belirleyeceği bir sivil toplum kuruluşuna bağışlanır.

KVKK ve katılım koşullarını onaylamayan yarışmacı başvuruları değerlendirmeye alınmaz.

Denim Fikrim Yarışması'na önceki yıllarda katılım sağlayarak ilk 3'e seçilen öğrenciler bir sonraki sene katılım gerçekleştiremeyecektir. Katılım gerçekleştirmesi durumunda değerlendirilmeye alınmayacaktır.

Tasarımlarda aranan özellikler:

Denim Odaklı Tasarım: Tüm tasarımlarında sadece atık kumaşlar, atık denim ve sürdürülebilir materyaller kullan. Yaratıcılığınla denim kumaşına yeni bir boyut, yeni bir tavır kat.

Sürdürülebilirlik: Tasarımlarında sürdürülebilir malzemeleri ve üretim yöntemlerini teşvik ediyoruz. Atık kumaşların ve atık denim parçaların kullanılması ve içerik, estetik ve işlev olarak çevre dostu uygulamalara öncelik vermen, olumlu değerlendirmeleri artırabilir.

Yenilik ve Yaratıcılık: Denimtopia temasını en yaratıcı ve yenilikçi şekilde yansıtan tasarımlar öne çıkacaktır. Gelenek ve gelecek, işlev ve estetik arasında, sıra dışı fikirlerini, özgün tasarımlarını görmek için sabırsızlanıyoruz.

*Denim Fikrim Tasarım Yarışması'nda belirtilen tarihlerde COLIN’S değişiklik yapma hakkına sahiptir. Başvuru dönemi boyunca yeterli sayıda katılımın olmaması halinde COLIN’S yarışmayı sonlandırmaya karar verebilir. Yarışmanın sonlandırılması veya tarih değişikliği olması halinde bilgilendirme www.denimfikrim.com sitesi üzerinden yapılacaktır.